Loft Daire Tipi Nedir?

Paylaş...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrDigg thisShare on RedditShare on StumbleUponBuffer this pageFlattr the authorEmail this to someonePrint this page

Loft kelime anlamı olarak çatı katı, tavan arası anlamına gelmekte. Ülkemizde son zamanlarda ön plana çıkan, çatı katlarında düzenlenen daireleri ifade eden daire tipleri olarak bilinmekte. Ancak tam anlamıyla Loft daire bu kadar kısa bir tanıma sahip değil. Uzun bir geçmişi var bu tip dairelerin.

Loft Tipi Daire

Amerika’ da 70 lı yıllarda ekonomik sıkıntılar sonrası daire fiyatlarının aşırı artması sonucunda büyük dairelere ihtiyaç duyan insanlar özellikle sanat kesim çalışmalarını daha ucuz ve büyük mekanlarda yapmanın yolunu aramış. Bu ihtiyaç sonrasında endüstriyel binaların çatı katları, depo ve atölyeler bu ihtiyaçlar için dizayn edilmiş. Bu tarz bir mekanda ferahlık sağlamak için duvar ve kapılardan mümkün mertebe kaçınılmış. Tavanlar ve asma katlar gizlenmemiş. Bu sayede geniş ve ferah bir yaşam ve çalışma mekanları oluşturulmaya çalışılmış. Bu mekanlar hem sanat atölyesi hem de yaşam mekanları olarak kullanılmış. Böyle yerlerin tercih edilmesindeki en büyük etken elbetteki kullanılan alana göre fiyatlarının çok ucuz olmasıymış. Zamanla litaratürde kendine Loft tipi daire olarak anılmış. Yapılan yeni yaşam mekanlarında özellikle çekirdek aile tipini hedef alan bu daire tipine rastlanmakta.Ayrıca dubleks tipi ve tek tip loft tipi daireler bulmak mümkün. Aşırı fiyatlara karşı geliştirilen bir akım moda olması sonucunda küçük ve pahalı yaşam alanları şeklinde karşımıza çıkmaya başladı.

loft daireler

loft daire ne demek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*